ماهيت کلمه جوراب در زبان انگليسي

کلمه sock به معناي جوراب از واژه لاتين soccus گرفته شده است که اين کلمه خود نيز از واژه اي از زبان يونان باستان به نام sukkhos به معناي کفش نازک و نرم و گشادي که پاها را مي پوشاند مشتق شده است. هر چند که sock در زبان انگليسي قديمي socc خوانده و نوشته    مي شد ولي بعدها به socke تغيير پيدا کرد و تا اينکه امروزه به sock تبديل شده است.

جوراب چيست؟3

جوراب نوعي از پوشاک بافتني است که پاها و گاه ساق پا را مي پوشاند. جوراب به منظور محافظت از پا در برابر خراشيدگي و ساييدگي با کفش طراحي شده است. جوراب ها همچنين عرق پا را در هواي گرم جذب کرده و در هواي سرد نيز پاها را گرم نگاه مي دارند.

 

تاريخچه4 جوراب

جوراب هاي اوليه از پوست حيوانات تهيه مي شدند و به دور قوزک پا پيچيده مي شدند. در قرن هشتم قبل از ميلاد مسيح  “هسويد” شاعر يوناني در جايي از اشعارش به جوراب هايي اشاره کرده است که از تاباندن مو هاي (پشم) حيوانات به هم تهيه مي شدند. روميان باستان نيز از جورابهایي از جنس چرم استفاده مي کردند که اين جوراب چرمين به دور ساق پا پيچيده مي شد. (بقاياي)اولين جوراب بافتني در مصر کشف شده است که گمان مي رود مربوط به سالهايي بين قرون سوم و ششم بعد از ميلاد باشد. در قرون وسطي جوراب هاي رنگي بافتني بوجود آمد که توسط يک کش در قسمت فوقاني بالا کشيده مي شد و به پا مي چسبيد.

تا سال ۱۴۹۰ جوراب ها معمولا از سيلک پنبه و مخمل هاي رنگي تهيه مي شد 2و هر پا يک جوراب متفاوت از پاي ديگر داشت. بدين معني که تا آن زمان جورابها جفت نبودند. بعد از آن در اوخر قرن ۱۵ جورابها توسط ماشين هاي جوراب بافي تهيه مي شدند و تا قرن ۱۷ ميلادي اين جوراب ها که معمولا از جنس پنبه بودند رواج داشتند. انقلاب صنعتي نيز باعث بوجود آمدن ماشين هاي مختلف بافندگي مخصوص جوراب بافي شد. اين زمان همچنين زماني براي عرضه مدل هاي جديد شلوار شد. همزمان با وارد شدن شلورهاي بلندتر به بازار و گرايش مردم به اين مدل ها، جوراب ها کوتاه تر شدند. درسال۱۸۷۵ مدل مشهورتيوپ ساکس (Tube Socks) توسط توماس کلي و هاق رويان ( Tomas Kelly and Haagh Royan ) ابداع شد.

پاي انسان داراي ۲۵۰۰۰۰ غده توليد کننده عرق مي باشد که به طور متوسط روزانه تا ۲۵۰ ميلي ليتر عرق توليد مي کنند. جورابها به جذب اين عرق در هواي گرم کمک مي کنند. همچنين در زمستان جورابها، پا را در درون کفش گرم نگاه مي دارند.

امروزه توليد جوراب نيز به يک صنعت بزرگ تبديل شده است. براي مثال امروزه جوراب ها نيز تخصصي شدند بطوريکه براي خواب، ورزش، مدرسه، بازي کردن، کار کردن، کارهاي صنعتي و … جورابهاي متنوعي عرضه  مي شود.

امروزه ماشينهاي ريسندگي مختلف، جوراب هايي در مدلهاي مختلف و در چندين مدل عرضه مي کنند. از جورابهاي زنانه که فقط تا مچ پا بلندي دارند گرفته تا جورابهاي فوتبال که تا زيرزانو بلندي دارند. نوعي از جورابها نيز شصت پا را    مي پوشانند و بعضي ديگر نيز هر انگشت پا را به طور جداگانه مي پوشانند. براي اولين بار جورابهاي که شصت پا را مي پوشانيدند در ژاپن و در سال ۱۹۷۰ به بازار آمد و پس از آن در بسياري ديگر از کشورهاي آسيايي و از جمله هند محبوب شدند.

 

 

بدون دیدگاه

نظر شما!!